Crufts 2019!! BELLA ROSE FROM NINA´S FARM- CRUFTS WINNER 2019!!! BEST OF BREED!!!!! 

31.01.2023

V letošním roce jsme se odhodlali vycestovat do Anglie, na největší výstavu psů na světe CRUFTS!!

Bylo nám velkou ctí a některé okamžiky si ponesu ve svém srdci navždy!!!!

Naše cesta na Crufts 2019

Crufts show, největší, nejstarší, nejprestižnější a celosvětově známá výstava psů. Pro nás byl Crufts dlouho jen sen. Velmi jsme si považovala, když naši pejsci vyhráli nominační výstavu, protože již nominace, je ceněný titul. Nominací to ale pro nás vždy také končilo.

Během výstavní sezóny 2018 jsme se rozhodli, že samotná nominace nebude konec, ale začátek!

Jak se na CRUFT přihlásit

Po úspěšné nominaci, se nestačí jen přihlásit. Pro přihlášení psa na výstavu, si musí majitel včas vyřídit registraci v britském Kennel klubu a ve výstavním systému - Authority to Compete (ATC), zažádat o přidělení ATC čísla. To je číslo, díky kterému se pak může pes přihlašovat na anglické výstavy. Je to jedinečné číslo a je pro daného psa platné na doživotí. Pokud máte více psů, musí mít každý pes své číslo. Po úspěšné registraci žádosti o ATC čísla, nám asi za dva týdny přišel dopis z Anglie s certifikátem ATC čísla.

Na Cruftu je několik tříd a jsou odlišné, než jsme zvyklí u nás. Již samotné přihlášení na výstavu, může být pro někoho rébus a z vlastní zkušenosti nedoporučuji přihlašovat se na poslední chvíli. Tříd je několik a pes může být přihlášen dokonce i do několika různých tříd.

Naše fenka Cute Holy from Nina´s farm věkově odpovídala a byla přihlášena do třídy Posgraduate a Bella Rose from Nina´s , jelikož je starší dvou let, byla přihlášena do Open Class. Ta je považována jako nejtěžší třída, kde je opravdu světová špička.

Cesta do Anglie se psem

Další důležitou věcí je dodržet určitých veterinárních podmínek pro vstup do Anglie se psem.

1. Pes musí mít EU pas.

2. Pes musí mít čip - doporučuji zkontrolovat před odjezdem funkčnost čipu.

3. Platné očkování proti vzteklině.

4. Odčervení minimálně 24 hodin a maximálně 120 hodin před vstupem do Anglie - tím se myslí už vstup na trajekt nebo vlak. Musí to potvrdit veterinář v pase psa a musí tam napsat datum, čas a značku přípravku. Pozor odčervovací tablety musí obsahovat Praziquantel
Samotná cesta

Na cestu jsme se připravovali dlouho dopředu. Ubytování bylo zajištěno, trajekt objednán na danou hodinu. Z České republiky jsme vyjeli ve středu 6. března

Naše plemeno se bude vystavovat v pátek v 9 hodin ráno 8. března. Trajektem jsme měli do Anglie vyplouvat z Calais, kde jsme měli být s předstihem několika hodin a to ve čtvrtek ráno. Bohužel jsme kvůli stávce francouzských celníků narazili na první velký problém na naší cestě.

Kvůli několika hodinovém zdržení na hranicích, zamluvený trajekt s Calais odjel bez nás.

Náhradní řešení se ale našlo brzy a vypluli jsme sice o dost později, než byl původní plán a to ještě z jiného přístavu v Dunkirku, ale plujeme!!!

Dvouhodinový pobyt na lodi byl první relax, po do této chvíle 1300 km dlouhé cestě .

Po občerstvení kávou, muffiny a bleskové, ale zábavné prohlídky lodi, jsme byli vyzváni k opětovnému nastoupení do aut a těšili se na naši první cestu v levo !!

K našemu velkému překvapení, to ale nebylo nic hrozného a až na jeden výjezd do protisměru (bez kolize) z kruhového objezdu, jsme si na jízdu v levo rychle zvykli.

Díky našim psům a cestami za výstavami, jsme již navštívili spoustu zemí a poznali spoustu míst, na které bychom možná jinak ani nezavítali. Proto se každou cestu na výstavu snažíme naplánovat i trochu výletně a co nejvíce poznat, vidět.

Stejně tomu bylo i při cestě do Anglie. I když na výletování nebylo moc času, výstavu Crufts jsme spojili s prohlídkou nádherného města Cambridge, navštívili jsme Anglický malebný venkov, proslulé Bílé doverské útesy ( White Cliffs of Dover) a poznali jsme přátelskou povahu Angličanů. Všechny výlety, tak jako vždy s radostí absolvovaly Holly a Bella s námi a na ulicích budily úsměvy a často jsme byli místními zastaveni s otázkou, zda si můžou holky pohladit, jaké je to plemeno a po naší odpovědi, kdy hned poznali, že nejsme místní, následovaly otázky, odkud jsme přicestovali a za jakým účelem.

Že je pro místní Crufts velmi tradiční událostí, na kterou jsou patřičně hrdí, jsme poznali hned na prvním setkáním s Britem, který byl nadšený, že jsme přicestovali právě proto a řekl nám, že je Crufts vysílán po celý čas jeho konání v místní televizi a že nám bude držet palce.

Na zeleném koberci

Budíček zazvonil a nám nastal den D. Ještě ráno nám bylo do smíchu. Máme to již za ty roky dobře nacvičené, takže se jede podle zaběhlého scénáře. Venčí, snídaně, oblékání, balení na výstaviště, každý ví, co má dělat . Podle časového plánu jsme v autě a navigace hlásí dojezd na výstaviště za 25 min. Ještě si rychle připomenout, co nesmíme zapomenout hlavně Removal passy!!!

Obdoba našich vstupních listů, bez kterého Vás nepustí do haly a ani po skončení výstavního dne , bez nich Vašeho psa nepustí ven!
Po hledání místa pro parkování, které jsme měli předplaceno, nastala panika číslo jedna. Po nekonečné době jsme pochopili, kde máme parkovat, pak ještě ušli dlouhatánskou cestu od auta k naší hale, kde jsme byli vyzváni k předložení oněch vstupních listů. Zde nastal okamžik, kdy slabší jedinci týmů měli na krajíčku, protože jsme je zapomněli v hodně vzdáleném autě!! Naštěstí i toto se dá řešit a byli nám vytisknuty nové a výčitky kdo za to může jsme si nechali na cestu domů
Je to tu!! Jsme na Cruftu, stojím u nezvykle velkého výstavního kruhu s legendárním zeleným kobercem. Vedle kruhu jsme ubytovaly holčičky do jejich předem připravených boxů.

Čekáme na začátek posuzování a stoupající nervozita je zmírněna příjemnými rozhovory s ostatními milovníky a chovateli, kteří přijeli se svými krásnými Velkými švýcarskými salašnickými psy za stejným účelem jako my.

Kruh číslo 36, naše plemeno bude posuzovat rozhodčí Mr. Frak Kane. Je označován jako jeden s nejlepších anglických rozhodčích. Tento velmi respektovaný rozhodčí uděloval spoustu titulů Best in Show a to i na soutěžích, jako je samotný Crufts.

Posuzování probíhalo, tak jak jsme zvyklí a pan rozhodčí vybíral opravdu pečlivě. Každému pejskovi věnoval dost času a nejprve vybral v každé jednotlivé kategorii 5 nejkrásnějších jedinců a první 5 vždy ve své kategorii obdrželi cenný titul.

Z české republiky jsme vyrazili v zastoupení dvou chovatelských stanic Velkých švýcarských salašnických psů Cute Holly a Bella Rose z chovatelské stanice from Nina´s farm a Fantasia a Dundee z chovatelské stanice Clark S Future, všichni čtyři čeští Švýcaři se skvěle předvedli a umístili se ve svých kategoriích na předních čtyřech pozicích a všichni čtyři získali ve své kategorii ceněný titul!

O naprosto senzační a nezapomenutelný zážitek se nám pak postarala naše milovaná

Bella Rose from Nina´s farm, která napřed vyhrála prní místo ve své kategorii Open class, dále získala ocenění za nejkrásnější fenu ( best Bitch) a pak se stalo něco, o čem se nám s manželem jakožto chovatelům a majitelům nikdy ani nezdálo, Bella Rose from Nina´s farm , na Cruftu roku 2019 získala titul BEST OF BREED. Nejlepší jedinec z rasy!!

Štěstí, úžas, hrdost a slzy, je to nepopsatelná radost a tento okamžik si ponesu ve svém srdci už navždy.

Moc bych chtěla poděkovat všem, kteří se podíleli na tomto obrovském úspěchu. Naší rodině a přátelům, za podporu.

Především a na prvním místě ale našim handlerkám! Moji sestře Marianně Smataníkové, která tvoří s Belou skvělý pár a společně získali již spoustu cenných vítezství a moji dceři Nině Vymazalové, která se svou mladičkou Cute Holly , ve svých pouhých 14 ti letech získali titul Reserve v Posgradual Class.

Za dlouholetou spolupráci a skvělou přípravu našich pejsků a handlerek z celého srdce děkuji Gábince a Staníkovi z K9 Handling school !


Crufts show je považovaná za vrchol výstavnictví psů a každý, který se výstavám věnuje, ať je chovatel nebo jen majitel pejska si nesmírně cení, pokud jeho pes získá kvalifikaci na tuto výstavu, a pokud má tu možnost se s ním vydat na dlouhou cestu do země konání, tak o to více může být pyšný.

Samotná nominace na Crufts je cenné vítězství, možnost se zúčastnit je čest a vyhrát? To je splněný sen!